16 Mayıs 2017 Salı

Ne Kadar Zor Olabilir Ki?


2007-2009 yılları arasında Amerika'da aupair lik yaptım, nerdeyse 10 yıl geçti aradan yani. Şimdi geriye bakıp düşündüğüm de ne güzel eğlendim iyki gitmişim diyorum tabiki. Amerika'nın bana kattıklarını gerçekten anlatamam yaşamanız gerek. Tabi ki fırsatları kendim yarattım kapıları insanların yardımıyla açtım. Çocuk bakıcılığı da bu fırsatlar dünyasına giderken ki bir araçtı aslında.
Oldukça da mantıklı bir araç.

O günlerimi düşündüğümde ise tüm gün çocuklarla oynuyor olmaktan ya da üniversite mezunu bir Türk olarak (zihniyet ve algı bu) ben burada ne yapıyorum siniri oluyordu. Aslına bakarsanız psikolojik olarak kafanızda kurduğunuz bu düşüncelerden başka bir zorluğu yok Aupairliğin.

Tüm gün çocukla oynamak fiziksel ya da zihinsel yoruyor olabilir insanı ama beyaz yaka köle olarak çalışırken de yoruluyorsunuz zaten hem de hayallerinize giden yola belkide yaklaşamadan.
Bir de aileler bizimkilerden çok daha rahat, avrupalı bir yabancıya çocuklarını teslim etme rahatlığındalar yani hem de aslen hiç deneyimi olmayan genç kızlara. Kültür olarak daha kural setleri planları olabilir belki.

İnanın biraz fiziksel yorgunluk ve psikolojik kurgulardan başka bir zorluğu yok Amerika'da aupair olmanın. Ordan sonra Türkiye'de özel sektörde survive etmeye çalışmak çok çok daha zor :)

Zorlukları konusunda siz sorun ben yanıtlayayım.

2 yorum:

  1. Merhaba, yorumunuz çok hoşuma gitti. Ben de au pair ile Amerika'ya gitmek istiyorum. Fakat Eskişehir'de yaşıyorum ve buradaki imkanlar biraz kısıtlı. Ayrıca okula kayıtlı tüm fakat okula giriyorum, çalışıyorum. Bu bana sıkıntı yaratır mı au pairlik için? Ve Ne şekilde başvurabilirim? Nasıl bir yol izlemem gerekir? Bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

    YanıtlaSil
  2. Nur Merhaba,

    Ben de Eskişehir'de okuyordum. Atladım hem İstanbul'a hem de İzmir'e gittim ordaki ajanslarla yüzyüze görüştüm ve karar verdim. En az 3 ajansla görüş tercihini yap ve ilerle.

    YanıtlaSil